10 najpiękniejszych cerkwi drewnianych w Polsce
Podróżując po Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Pogórzu Przemyskim czy Roztoczu napotykamy wszędzie ślady wielokulturowej historii tych ziem. Ich najbardziej spektakularnym przejawem są drewniane cerkwie – niektóre wciąż użytkowane przez grekokatolików i prawosławnych, inne pełnią rolę kościołów katolickich. To małe dzieła sztuki, ukryte czasem w odległych wioskach, a nawet stojące na zupełnym odludziu. Nadają otoczeniu kolorytu i są z nim nierozerwalnie złączone. Poznaj „te najpiękniejsze”.

#polska #przeboje #kwiaton
KWIATOŃ
Cerkiew św. Paraskewy
Uznawana za najpiękniejszą łemkowską cerkiew w Beskidzie Niskim. Jej harmonijna bryła, nakryta namiotowymi dachami kryje zdobione polichromiami wnętrze z kompletnym ikonostasem. Plus opiekun- przewodnik, prawdziwa kopalnia wiedzy o cerkwi i jej historii.


#polska #przeboje #owczary
OWCZARY
Cerkiew Opieki Bogurodzicy
Cerkiew stoi na końcu wsi w otoczeniu porośniętych lasami zboczy. Jest niewielka, z zewnątrz dość skromna, za to wnętrze olśniewa bogato zdobionym ikonostasem oraz barwnymi polichromiami. Tuż obok mieszka opiekunka, która zawsze z radością opowiada o świątyni.


#polska #przeboje #rownia
RÓWNIA
Cerkiew Opieki Bogurodzicy
Mała, bieszczadzka perełka. To określenie, które od razu przychodzi na myśl, kiedy zobaczy się tę cerkiew. Nakryta trzema różnymi kopułami, niewielka, kształtna, stoi na tle porośniętego lasem górskiego zbocza. Cóż więcej potrzebne do idealnego bieszczadzkiego obrazka?


#polska #przeboje #smolnik
SMOLNIK n. SANEM
Cerkiew św. Michała Archanioła
Jedyna zachowana w Polsce cerkiew bojkowska. Trójdzielna bryła nakryta namiotowymi dachami stoi w otoczeniu starego cmentarza i wiekowych drzew. Wokół nie ma nic, tylko tereny po dawnej, bojkowskiej wiosce Smolnik i widok na płynący w dolinie San.


#polska #przeboje #chotyniec
CHOTYNIEC
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
Rzadko spotyka się cerkiew o tak pięknej bryle. Zwieńczona trzema wielopolowymi kopułami budowla otoczona jest okapem, a nad częścią wejściową znajduje się ganek. Przepiękne jest też jej wnętrze z kompletnym ikonostasem i XVIII wieczną polichromią na ścianach.


#polska #przeboje #radruż
RADRUŻ
Cerkiew św. Paraskewy
To jedna z większych drewnianych cerkwi w Polsce, a do tego należy też do najstarszych. Dzięki obiegającemu ją okapowi wygląda jakby przychylała się do ziemi. Obok stoi masywna, drewniana dzwonnica, a wokół biegnie kamienny mur. Wewnątrz można zobaczyć pozostałości polichromii, kompletny ikonostas oraz inne elementy wyposażenia.


#polska #przeboje #ulucz
ULUCZ
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego
Tu wszystko ze sobą współgra. Odosobnienie, otaczający las i jedna z najstarszych w Polsce drewnianych cerkwi stojąca pośród starych nagrobków. Lekko przysadzista budowla z kopułą nad nawą wygląda jak ukryta w lesie arka. Warto zadzwonić wcześniej do skansenu w Sanoku i umówić się z miejscową przewodniczką na wejście do środka.


#polska #przeboje #piątkowa
PIĄTKOWA
Cerkiew św. Dymitra
Mało kto zapuszcza się aż do Piątkowej, ale nagrodą za nadłożoną drogę jest piękna cerkiew stojąca w zagajniku nad potokiem. Budowlę, którą obiega wsparty na kamiennych słupach okap wieńczą trzy kryte gontem kopuły. Idealne miejsce na chwilę zadumy i refleksji.


#polska #przeboje #gorajec
GORAJEC
Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Piękna, trójdzielna roztoczańska cerkiew nakryta namiotowymi, łamanymi dachami. Wewnątrz można zobaczyć kompletny ikonostas, a wokół świątyni wiele zabytkowych nagrobków. Po obiekcie oprowadzają właściciele znajdującego się w sąsiedztwie Chutoru Gorajec.


#polska #przeboje #komańcza
KOMAŃCZA
Cerkiew Opieki Bogurodzicy
Podobno oryginały są najpiękniejsze. A to przykład cerkwi, która po odbudowie wygląda tak samo ładnie jak przed nią. Tragiczna historia i niezwykła wola by odbudować swoją świątynię to dwie sprawy, o których trzeba pamiętać patrząc na nią.

Jeśli chcesz zobaczyć to na własne oczy – napisz do nas, przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan podróży